More

  Karantina Günlerinde Boş Durmayan Fotoğrafçılar

  Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülkede, karantina günleri, evlerimizi terk edemeyeceğimiz, işe gidemeyeceğimiz ve fotoğraf çekemeyeceğimiz anlamına geliyor. ‘İç’ yaratıcılığımızı geliştirme zamanı. Dünya çapındaki bu kriz sırasında mevcut durumumuzu ifade etmek için yakın çevremizde hala ‘iç mekan’ ve ‘dış mekan’ görüntülerini alabiliriz.

  İşte bunu fırsat bilen fotoğrafçılar boş durmamışlar ve pratiğe devam etmişler. Konu tabiki KORONA ve KARANTİNA

  Keyifli seyirler… Daha çok fotoğraf için kaynakçayı tavsiye ederim.

  Covit-19 suz Günler Dilerim

  Kürşat Şahin

  Kaynakça: https://1x.com/blog/permalink/8924

  Emine Basa – TÜRKİYE

  Türkiye istanbulda yaşıyorum. Dört kişilik bir ailemiz var, yaşlı bir anne ve iki erkek kardeş. Bir aydan fazla bir süredir evde karantinaya aldık. Ailemizden sadece bir kişi her gün çalışmak için evden ayrılıyor. Tüm kurallara çok dikkat ediyoruz. Misafir kabul etmiyoruz. Sadece haftada bir kez bakkal alışveriş yapıyoruz ve asla maske olmadan dışarı çıkmıyoruz. Buna alışmak kolay değil. Çok sıkıcı günler. Ağabeyim ve ben fotoğrafçıyız ve zamanımızın büyük bir kısmı sokaktaydı. Şimdi evde üretmemiz gerekiyor. Hayal gücü yuvalarımızı çalıştırmak kolay değil. Ben bir Natürmort fotoğrafçısıyım. Evde natürmort kompozisyonları üretmeye çalışıyorum. Annemin maskeli bir resmini çektim, bu yüzden bu günleri unutmam. Bu günlerin geçeceğine inanıyorum.

  Adem Karabal – TÜRKİYE

  İstanbul’dan karantinaya merhaba. Panik yok .. İnsanlar umutlu. Karantinanın bir ay sonra biteceğini tahmin ediyoruz. Karantina günleri ailemizi bir araya getirdi. Bunun tadını çıkarıyoruz .. Çocuklarımız çevrimiçi derslere devam ediyor .. Evcil hayvanlarımız daha fazla uyuyor… Hayat şimdi sakin .. Şehrin havası daha temiz .. Hayatı sevmeye devam ediyoruz .. Her şey yoluna girecek ..

  Vito Guarino – İSVIÇRE Switerland’da ve tam olarak Ticino’da yaşıyorum. Bölgemiz Covid-19 virüsünden en fazla etkilenenler arasında. 353.353 kişilik bir nüfusun 3.089’u enfekte olmuş ve 295’i hayatını kaybetmiştir. Kilitliyim ve haftada iki gün akıllı çalışıyorum. Hepimiz aileyiz. Çok fazla boş zamana sahip olmak ve evde kalmak zorunda kalmak yaratıcılığımı çok teşvik etti ve bu durumun yarattığı acı ve kaygıyı bir tema olarak sunan kavramsal fotoğraflar yaptım. Umarım bu hikaye çabucak biter ve özgürlüğümüzü yaşayalım. İsviçre’den selamlar ve güvende olun.

  Shenshen Dou – Amerika Birleşik Devletleri

  Sosyal mesafe, dünya çapında COIVD-19 ile mücadele etmenin birkaç etkili yolundan biri haline geldi. Birçok insanın acı çektiğini ve öldüğünü bilmek kalp kırma deneyimidir. İşim sayesinde karmaşık izolasyon, hapsetme duygusunu canlandırmaya çalışıyorum. Geçen ay COVID-19’a bir meslektaşımı ve arkadaşımı kaybettim. Beni derinden etkiledi. Beni içine çeken üzüntü ve ağırlık duygularını ele almak için bir dizi resim oluşturuyorum, “Sosyal mesafe” bunlardan biri. Umarım resmimi paylaşmak, bu zor zamanda yaşadığımız acıların bir kısmını hafifletebilir. ‘Evde kalın, güvenli yaşam’.

  Despird Zhang – AVUSTRALYA

  Perth, Batı Avustralya’daki sokaklar artık normalden daha boş, çocuklar birkaç hafta boyunca evde kalıyorlar ve sıkıldıklarını iddia ettiler! Hükümetin iyi bir iş çıkardığı müjdesi ve temelde yayılmayı kontrol ettik. Her şey düzeliyor.

  Kavanoz – Geir Jartveit – NORVEÇ

  Merhaba. Bu korona zamanında duygu ve fotoğraflarımı paylaşmak istiyorum. Dünyanın hiçbir yerine seyahat edemem. Birçok planım vardı ama şimdi her şey hareketsiz duruyor. Dünya çapındaki bu salgın bize hayatta neyin önemli olduğunu düşünmek için zaman veriyor. Ben bir sanatçıyım ve bu virüsü aşılarla zengin olmak için insanlar tarafından yaratılmış gibi gerçeküstü bir bağlama koyuyorum. Bu bir komplo olsun ya da olmasın, benim sanatsal vizyonum. Güvende kalmaya çalışıyorum ve bu kötü zamanların yakında biteceğini umuyorum. Hayat çoğumuz için değişecek ve sadece her şey normale dönene kadar sabırsızlanıyoruz.

  Eddy Verloes – BELÇIKA

  Apolcalypse Nisan 2020. Brüksel kilit altında. Sokaklarda kimse yok. “Borsa Meydanı” anlamına gelen Place de la Bourse (Fransızca) veya Beursplein (Hollandaca), merkezi Brüksel, Belçika’da büyük bir meydan. Günümüzde meydan bir toplanma yeri olarak kullanılıyor ve orada birçok önemli etkinlik düzenleniyor. Anspach Bulvarı üzerinde yer alır ve Grand Place’den sonra Brüksel’in ikinci en önemli meydanıdır.

  JC Hanot – FRANSA

  İşte teklifinize katkım. Geçen hafta bir meyve ve sebze mağazasının dışında dururken, baktım ve dairelerinde sıkışan şehir sakinlerinin yaşadıkları durumun oldukça sembolik bir sahnesini keşfettim. : Evde sıkışıp kalmışlarsa, bu biraz zor döneme eşlik eden güneşten en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyorlar. İkonik olmanın yanı sıra, bana 60 ve 70’lerin fotoğrafçılarından R. Doisneau gibi bazı resimleri hatırlatıyor (onu karşılaştırmak istemeden!).

  Sydney Harter – Amerika Birleşik Devletleri

  İlk başta, işten evde kalmak bir yenilikti. . Haftanın günleri sıkıca yerinde idi ve daha yavaş bir hızda zaman geçirmeye zorlanmak, kendimi en sevdiğim dondurmayı yemeye zorlamak gibiydi. Ancak düzenli bir ‘sameness’ diyeti, haftanın günlerinin ‘bugün’ anlamına geldiği bir tekdüze ile sonuçlandı. Daha yaratıcı oldum … ama meslektaşım Melancholy ile de tanıştım.

  Petar Lupic – HIRVATISTAN

  Hırvatistan’da Rab Adası’nda yaşıyoruz ve yelkenli teknemizde karantinada kalabildiğimiz kadar şanslıyız, adanın etrafında fotoğraf çekerek dolaşıyoruz;

  Saurabh Sirohiya – HİNDİSTAN

  Artık hepimiz evde sıkıştığımıza göre, birkaç natürmort görüntüsünü test etmeye karar verdim. Bugünkü fotoğrafım alışveriş yaparken sosyal mesafeyi korumakla ilgili. Çay bardağı ve tabağı bakırı temsil ediyor ve müşteriler ihtiyaç duymak için bakkalla yaklaşırken sosyal mesafeyi uygulayan farklı markalı bisküviler olarak gösteriliyor.

  Latest articles

  Stylist and Model Friend Betül Gökgündüz

  In some project, we worked with Betül and his my one of my best friends Sinan Gökgündüz. Besides that, we occured all photos session...

  Karantina Günlerinde Boş Durmayan Fotoğrafçılar

  Korona karantina Günlerinden özel fotoğraflar 1x den seçilmiş

  Model Elena Ka ile Fotoğraf Çekimleri

  Keyifli fotoğraf çekimleri yaptığım Elena Ka ile örnek fotoğraflar.

  Türk-Amerikalı Model Arkadaşım Caroline ile Keyifli Kalamış Fotoğraf Çekimi

  Güzel bir pazar sabahı. Yine fotoğraf makinam (Nikon D800) ve tüm aksesuarlarımı arabama yüklemişim. On dakika sonra Üsküdar'dan sevgili model arkadaşım Caroline'ı alacağım. Üsküdar'dan...

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here